Ocenění Barbora obdržela za práci publikovanou v prestižním časopise Environmental Science & Technology, ve které na základně transkriptomické analýzy popsala působení perfluorovaných látek na vývoj B lymfocytů – klíčovou složku imunitního systému člověka.
O Barboře Rudzanové
Barbora Rudzanová je studentkou doktorského studijního oboru Životní prostředí a zdraví v Centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (PřF MU). Vystudovala bakalářský obor Biochemie na PřF MU a magisterský obor Biomedical Health na University of Derby ve Velké Británii.
Ve výzkumu ji zajímá, jak mohou chemické látky nacházející se v prostředí kolem nás ovlivnit lidské zdraví. Konkrétně se zaměřuje na narušení imunitního systému, na který často chemické látky cílí, a zkoumá mechanizmus působení těchto látek na molekulární a buněčné úrovni. Ve své práci tak využívá jak laboratorní dovednosti (metody molekulární biologie), tak biostatistické nástroje pro zpracování objemných dat z epidemiologických studií. Ve svém výzkumu pracuje s krevními vzorky lidí žijících v Brně a jeho okolí (studie CELSPAC), výsledky se tak dají považovat za odpovídající české populaci. V roce 2021 absolvovala pracovní stáž na Utrecht University v Nizozemsku, kde se věnovala hodnocení epidemiologických studií, konkrétně vlivu perfluorovaných látek na zdraví člověka.Svůj výzkum pravidelně prezentuje na zahraničních i tuzemských konferencích a publikuje v impaktovaných vědeckých časopisech. Ráda také prezentuje vědecká témata široké veřejnosti, ať už žákům středních škol nebo veřejnosti na sociálních sítích či různých popularizačních akcích.