Poloparazitické rostliny pomáhají při údržbě trávníků Univerzitního kampusu v Bohunicích
V areálu Univerzitního kampusu v Bohunicích právě žluto-vínově kvetou trávníky. Děje se tak díky dvěma poloparazitickým rostlinám, kokrheli luštinci a černýši rolnímu, které nejen že krásně kvetou, ale hlavně omezují růst jinak dominantních trav a jiných rostlin. Právě poloparazitickým rostlinám a jejich uplatnění nejen v ochraně přírody se dlouhodobě věnuje výzkum vědců z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
19. 6. 2023
Kateřina Knotková
Leoš Verner
„V místech, kde rostou kokrhele, dominují mimo nich právě další kvetoucí rostliny a nikoli trávy, jak je tomu všude v okolí. Obohacují tedy místní trávníky a zároveň je zde díky nim prostor i pro další druhy. Současně omezují celkovou produktivitu trávníku, díky tomu porost nenaroste do takové výšky a není třeba jej tak často séci. V konečném důsledku tedy poloparazité také snižují náklady na údržbu ploch,“ popisuje blahodárný vliv kokrhele a černýše na okolí botanička Kateřina Knotková z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
V trávnících okolo budov univerzity již několik let rostou a postupně se dále rozšiřují. Původně zde byly vysety kokrhele k potlačení trávy třtiny křovištní, pak byl přiset i černýš, který se však napojuje na jiné spektrum hostitelů. Dnes je z plochy původně zarostlé travinami porost hrající všemi barvami. Aktuálně zde dominují právě poloparazité, ale také zvonky a různé druhy bobovitých rostlin, jako třeba štírovník růžkatý.
Černýš rolní (Melampyrum arvense)
Kokrhel luštinec (Rhinanthus alectorolophus)
Poloparazitické rostliny tu ale nejsou jen pro potěchu oka, mají zde i svůj odborný význam. Aktuálně probíhající výzkum týmu Jakuba Těšitele, který byl podpořen i Grantovou agenturou České republiky, řeší, zda jsou tyto druhy schopné biologicky omezit růst invazních a expanzivních druhů rostlin. A tím pomoci k obnově původní biodiverzity, která na místě byla před invazí. Zjednodušeně řečeno projekt řeší, jak mohou být poloparazitické rostliny prospěšné v boji proti těmto úporným rostlinám a tím být i nápomocny v ochraně krajiny. Dosavadní výsledky naznačují velký potenciál v této oblasti. Další aktuálně probíhající výzkumy se zabývají interakcemi poloparazitů s bobovitými rostlinami.
Kokrhel a černýš rostou v trávnících okolo budov Univerzitního kampusu Bohunice již několik let a postupně se dále rozšiřují. Výzkumem těchto poloparazitických rostlin, které jsou schopné biologicky omezit růst invazních a expanzivních druhů rostlin, se zabývá tým Jakuba Těšitele z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
V rámci projektů pracoviště ENVIROP na Přírodovědecké fakultě MU se pak hledá možné praktické uplatnění v ochranářském managementu degradovaných lokalit nebo se navazuje spolupráce se zemědělci a dalšími subjekty. Připravují se také semináře pro odbornou veřejnost o možnostech a limitech používání poloparazitů právě v městských trávnících.
Kokrhel luštinec (Rhinanthus alectorolophus) a černýš rolní (Melampyrum arvense) vypadají na první pohled jako jakákoli jiná rostlina. Rostou ze země, jsou zelené, barevně kvetou. Ovšem pod zemí jsou připojeny haustorii na kořeny okolních rostlin a odčerpávají z nich vodu a živiny. Tím omezují růst a rozmnožování svých hostitelů. Přestože by se mohlo zdát, že to jsou škůdci, kteří ničí rostlinná společenstva, v přírodě to funguje trochu jinak.
Kokrhel luštinec parazitující na třtině křovištní. Vpravo původní porost třtiny křovištní, vlevo stejný porost s kokrhelem.
Původně jednotvárný třtinový porost se po několika letech díky kokrhelu sám změnil v pestrobarevný porost se zvonky, jetelem, pryskyřníky, jestřábníky a dalšími rostlinami.
„I když v podstatě svým hostitelům ubližují, celkovému společenstvu a biodiverzitě prospívají. Jsou totiž schopni potlačovat dominantní druhy a tím uvolnit prostor i pro méně zdatné rostliny, které by jinak neměly v hustém zapojeném porostu šanci. Jsou tedy něco jako ekosystémoví inženýři, kteří pomáhají ve společenstvu udržet rovnováhu. Navíc oba druhy jsou velmi atraktivní pro hmyz včetně včel a čmeláků, poskytují jim potravu i úkryt,“ vysvětluje přínosy obou rostlin mladá výzkumnice.
Obě rostliny jsou jednoleté a rostou od suchých (černýš) po středně vlhká (kokrhel) otevřená stanoviště, jako jsou louky nebo stepi. Jsou to u nás původní druhy, které byly v minulosti považovány za významné plevele polí, ale díky dokonalejším technologiím čištění obilí již pro úrodu nepředstavují hrozbu, spíše naopak. Díky intenzifikaci a větší homogenizaci krajiny však tyto druhy významně ustoupily a nejčastěji je potkáme v chráněných územích.
Trávníky hrající všemi barvami. Černýš s bobovitými rostlinami jsou velmi atraktivním zdrojem potravy pro různé druhy hmyzu.
Více článků
-
1. 4.
Fascinují mě „divnosti“– evoluční adaptace nebo mutace nám často odhalují důležité principy fungování života, říká Peter Fabian
Peter Fabian je součástí mezinárodního týmu, který získal prestižní grant Human Frontier Science Program na studium evoluce dýchacích strategií ryb. V rozhovoru se dozvíte o fascinujícím labyrintovém orgánu bojovnice pestré, ale i dalších tématech Fabian Labu optikou experimentální biologie.
-
31. 3.
Peter Fabian jako člen mezinárodního týmu oceněného prestižním grantem Human Frontier Science Program na výzkum evoluce dýchacích orgánů ryb
Brno, 31. března 2025 – Mezinárodní výzkumný tým spolu s Peterem Fabianem z Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně byl úspěšný v žádosti o prestižní grant od Human Frontier Science Program.
-
31. 3.
Zázraky vědy a objevování na dětských a juniorních workshopech MjUNI
Fakultní laboratoře univerzitního kampusu se proměnily v centrum vědy a objevování. Na 250 dětí a juniorů zde zažilo hravé i poučné workshopy doplněné o krátké přednášky. Lektoři a lektorky si pro ně připravili celkem 11 témat.
-
28. 3.
Den učitelů a učitelek 2025: Oslavme inovace výuky matematiky, za nimiž stojí jak univerzitní pedagogové a pedagožky, tak doktorandky a doktorandi
Den učitelek a učitelů je spojen s výročím narození Jana Amose Komenského, zakladatele moderní pedagogiky. Letos tento svátek na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity můžeme oslavit s vědomím, že máme týmy, kteří přinášejí inovativní přístupy, jak učit matematiku a s ní spojené aplikované datové...
Přehled všech článků