prof. RNDr. František Kubíček, CSc.
*8. 4. 1929
†7. 2. 2025
RNDr. 1952, CSc. 1961, doc. 1967, prof. 1991, emeritní profesor 2000, (na PřF MU v letech 1952−2010)
František Kubíček převzal Zlatou medaili MU od rektora Jiřího Zlatušky 13. dubna 1999. Foto: Archiv MU
K vysokoškolskému studiu se zapsal v roce 1948 na Přírodovědeckou fakultu MU, kde si musel zvolit jedinou možnost, kde se tehdy zoologie přednášela, obor učitelské kombinace Přírodopis a zeměpis. Již v prvním ročníku projevil hluboký zájem o tehdy okrajovou specializaci – hydrobiologii. Během studia se zabýval výzkumem sedimentačních nádrží brněnských vodáren. Rigorózní práci vypracoval na téma Hydrobiologický výzkum sedimentačních nádrží brněnských vodáren a studium úspěšně ukončil v roce 1952 získáním titulu doktora přírodních věd. V témže roce nastoupil na místo asistenta v Zoologickém ústavu PřF MU, kde pod vedením prof. Hraběte pokračoval a rozvíjel hydrobiologický výzkum, a to především se svými spolužáky a přáteli dr. Petrem Marvanem a dr. Milošem Zelinkou, tehdy pracovníky Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM v Brně.
V roce 1962 dosáhl hodnosti kandidáta věd. Ke konci padesátých let se začal orientovat spolu s výše zmíněnými kolegy na studium tekoucích vod a jejich znečištění. Společně vydali příručku Hodnocení čistoty povrchových vod, Slezský ústav ČSAV Opava (1959), která se stala východiskem k saprobiologickému hodnocení povrchových vod. Ke konci 60. let, v době relativního uvolňování politických poměrů, bylo umožněno předložit habilitační spis na UK v Praze a byl tak v roce 1967 jmenován docentem specializace hydrobiologie. V roce 1965 založili prof. Hrabě a doc. Kubíček Laboratoř pro výzkum tekoucích vod, kam byli nejdříve přijati Miloš Zelinka (z Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM) a Bohumil Losos z Vysoké školy zemědělské (dnes Mendelovy univerzity) Brno.
František Kubíček (v bílé čepici), Věra Opravilová a Miloš Zelinka u terénní stanice Hrubšice v období výzkumu vlivu vodního díla Dalešice-Mohelno na řeku Jihlavu. (70. léta 20. století). Foto: Archiv Ústavu botaniky a zoologie PřF MU
Od začátku propagovali komplexní přístup k výzkumu tekoucích vod, a tak byl do kolektivu přijat i algolog (Jiří Helan †1993) a intenzivně se spolupracovalo s hydrology, hydrochemiky i dalšími specialisty především z Výzkumného ústavu vodohospodářského. Laboratoř byla zapojena i do Mezinárodního biologického programu (IBP) a byly prováděny unikátní výzkumy horských a podhorských toků a jejich znečištění. Bohužel pod vlivem známých událostí spojených s normalizací po roce 1968, byla v roce 1970 Laboratoř na doporučení stranické organizace fakulty, vedením univerzity statutárně zrušena. Naštěstí, i zásluhou doc. Kubíčka, pracovní místa a výzkumná náplň zůstala zachována.
Doc. Kubíček s dr. Zelinkou se pak zaměřili na výzkum produkčních poměrů parmového pásma řek – na příkladu řeky Jihlavy. Od roku 1980 (až do roku 1991) probíhal také výzkum tzv. minimálních ekologických průtoků a vlivu substrátu dna na oživení a produkci v toku. Byly navrženy normy pro stanovení ekologických průtoků, zpočátku jako doporučení a později jako součást Státního vodohospodářského plánu a nyní i Zákona o vodách. V nových podmínkách po roce 1990 inicioval obnovení hydrobiologické laboratoře a vrátil se k významným a tradičním tématům jako je studium dopadů anomálních a regulovaných průtoků na bentická společenstva toků i jejich funkce. V návaznosti na studie přehrad z období 60. a 80. let 20. století byl studován vliv Vranovské nádrže s energetickým provozem (kolísající denní průtoky) na úseku řeky Dyje v NP Podyjí.
František Kubíček na oslavě 90. narozenin Stanislava Obra. Foto: Archiv ústavu ÚBZ PřF MU
Když byl v roce 1991 jmenován univerzitním profesorem pro obor hydrobiologie (VŠCHT Praha), tak se ještě více zapojil do práce pro hydrobiologii jak na MU a UP, tak i obecně. Na mateřském pracovišti byl předsedou oborové rady PGS, tj. doktorského studia z hydrobiologie. Byl členem téže komise na PřF UP, vědecké rady Ústavu zoologie SAV v Bratislavě a Akademického hodnotitelského grémia AV ČR v Praze. Od roku 1997 po dobu šesti let zajišťoval výuku hydrobiologie na UP. V letech 1985−1988 a 1991−1994 byl předsedou Československé (České) limnologické společnosti. Zásluhy prof. Kubíčka o rozvoj výuky zoologie a hydrobiologie byly oceněny Stříbrnou medailí k 75. výročí založení MU. V roce 1999 byl jmenován emeritním profesorem MU. V tomtéž roce byly jeho celoživotní zásluhy za rozvoj zoologie a hydrobiologie na MU oceněny udělením vyššího vyznamenání – Zlatou medailí k 80. výročí MU.
Medailon je převzat z kapitoly Hydrobiologie knihy Dějiny psané přírodovědci: Vývoj vědních oborů na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity (2022) Kolektiv autorů. Brno: MUNIPRESS. ISBN: 978-80-280-0088-2.