Informace o projektu
Spolupráce v oblasti energie a nanověd
- Kód projektu
- ME 857
- Období řešení
- 3/2006 - 3/2007
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
- Program KONTAKT (ME + MEB) (jen po projekty s počátkem řešení v roce 2010)
- Fakulta / Pracoviště MU
- Přírodovědecká fakulta
- Spolupracující organizace
-
Ústav anorganické chemie AV ČR, v. v. i.
- Odpovědná osoba Zbyněk Janoušek
- Odpovědná osoba prof. Petr Čárský, DrSc.
- Odpovědná osoba RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc.
- Odpovědná osoba Jindřich Jindřich
- Odpovědná osoba Jaroslav Kvicala
Projekt navrhuje vytvoření sítě spolupracujících institucí dvanácti amerických výzkumných skupin, šesti českých pracovišť (deseti českých výzkumných skupin), dvou výzkumných francouzských skupin a jedné německé skupiny s obecným cílem přípravy a studia molekul a materiálů pro využití v oblasti energie a nanověd. Projekt je multidisciplinární a zahrnuje převážně chemii, fyziku a materiálové vědy. Projekt má komponenty experimentální i teoretické.
Projekt zahrnuje velkoryse oboustranně pojatou výměnu studentů, postdoktorálních pracovníků a vědců, každoroční pořádání workshopů, které přispějí k výměně zkušeností mladých amerických i evropských vědců a k rozšíření jejich pohledu na mezinárodní podstatu vědeckého objevování. Kontakty navázané během práce na tomto programu přerostou s největší pravděpodobností v celoživotní interakce. Řada studentů z Coloradské university již řadu českých pracovišť navštívila a s velkým entusiasmem se k nám bude vracet.
Pro šest českých pracovišť je tento projekt významnou výzvou, protože nejen umožní práci našich vědců na zahraničních pracovištích, ale především přivede do našich institucí na současnou dobu nebývalé množství zahraničních pracovníků. Úspěšně zvládnutý projekt bude mít, kromě vědeckého přínosu, i nemalý vliv na konkrétní propagaci úrovně českých pracovišť a na nastolení rovnováhy v mezinárodní spolupráci. V projektu jsou zahrnuty ty obory, o kterých víme, že jsou na českých pracovištích dobře zvládnuté a mají co nabídnout v mezinárodní konkurenci: syntetická organická a anorganická chemie, fyzikální a teoretická chemie.
Výběr obecných výzkumných oblastí reflektuje současné pokroky ve vývoji nových materiálů a struktur řízených na molekulové úrovni. Očekává se, že tyto materiály a procesy budou významné pro budoucí produkci energie nebo v nanotechnologiích, nebo v obojím.
Publikace
Počet publikací: 1
2007
-
Od cyklopentadienu k 1,6-substituovaným tricyklo[3.2.0.0<sup>2,6</sup>]heptan-3,4-dionům
Chemické Listy, rok: 2007